twitter

O vladarkama Crnojević, Kosača i Hrebeljanović u novom serijalu emisija ''Trium reginarum'' (audio)

Mara Crnojević, Katarina Kosača i Milica Hrebeljanović, tri uspješne žene, vladarke iz srednjeg vijeka sa prostora Crne Gore, Srbije i Bosne i Hercegovine, tema su serjala emisija  “Trium reginarum”, koji je danas počeo da se emituje na talasima Radija Bijelo Polje.
 
''Trium reginarum'' je serijal naučno-obrazovnih emisija o životu, duhu vremena, kulturi, međunarodnim odnosima vladarki i žena iz srednjeg vijeka, koje su dale pečat vremenu u kojem su vladale, kazao je u današnjoj emisiji profesor istorije Boban Šestović, koji će pripremiti naučnu građu i tonske materijale za naredna izdanja emisije. 
 
Šestović je kazao da će kroz ovaj serijal pokušati ne samo da predstavi živote vladarki Mare Crnojević, Katarine Kosače i Milice Hrebeljanović, već i da ukaže na međunarodnu saradnju koja je postojala još u srednjem vijeku.
 
“Vremenski opseg o kojem ćemo govoriti je početak XIV vijeka (14), pa do kraja XV. U tom opsegu koji će pokriti period od skoro 200 godina, saznaćemo i čega malo ima u opštoj i stručnoj literaturi, jer se ovaj dio odnosi na njihove muževe kao vladare – a malo manje na njih kao savladarke i kao majke budućih vladara koji će zauzeti prijesto.”, rekao je profesor Šestović, dodajući da je ovaj serijal prilika da svi koji žele bolje upoznaju istoriju svoje države, ali i zemalja regiona.
 
U želji da zainteresuje i privuče pažnju slušalaca, Šestović je prvo izdanje emsije “Trium reginarum” iskoristio i da ukratko ispriča ko su zapravo bile najznačajnije vladarke  Crne Gore, Srbije i Bosne i Hercegovine.
 
“Mara Crnojević je bila kćerka Stjepana Vukčića Kosače, i žena vladara koji je u istoriji ostavio najdublji trag u trećoj crnogorskoj dinastiji – Crnojevića, žena Ivana Crnojevića. Majka trojice posljednjih vladara pred gubitak državne samostalnosti i dolaska Osmanlija na ovim prostorima. Posebno je važan period kada je sa svojim mužem i članovima porodice morala da napusti Crnu Goru tj. Zetu i svoje utočište nepune dvije godine nađe u susjednoj Italiji. To je događaj o kojem ću najviše govoriti, a posebno želim da opišem kako su se svakoga dana molili u Bogorodičnoj crkvi, kao i ono što su kao zavještanje  podigli kada su se vratili u Crnu Goru, na Cetinje”, naveo je Šestović.
 
On je istakao da malo ko zna da su Mara Crnojević i Katarina Kosača bile polusestre.
 
“Katarina Kosača je vladarka rođena malo ranije nego Mara Crnojević, a otac im je bio moćan bosanski vladar Stjepan Vukčić Kosača. Katarina je bila žena bosanskog vladara iz moćne kraljevske porodice Tomaševića, tačnije žena Stjepana Tomaša Tvrtkovića”. 
 
Ipak, kako je Šestović rekao najveći dio materijala koji imamo o  istoriji  jeste o vladavini knjeginje Milice Hrebeljanović – odnosno taj manje poznati dio dok je bila savladarka svome mužu knezu Lazaru, i možda više poznatiji dio kada je samsotalno vladala do punoljetstva svojih sinova Stefana i Vuka. 
 
“Neću pogriješiuti ako kažem da je u tom državničkom  smislu najznačajnija bila knjeginja Milica, jer upravo u tom periodu kao vladarka imala je prvi nalet Osmanlija, jer je to prva teriotorija do koje su došli i trebala je sačuvati nezavisnst, odnosno potpisati i sklopiti vazalstvo sa moćnim Ugarima sa sjevera i Otomanskim carstvom koje dolazi sa istoka”, pojasnio je profesor.
 
On je naglasio da su u periodu njihove vladavine uspostavljeni prvi i rodbinski odnosi, ali nije želio da otkriva detalje. 
 
“Cijeli taj region povezivali su i rodbinski odnosi Nemanjića, Kotromanića, Kosača odnosno Vukovića,zato ću objasniti kako su se nasleđivali, pogotovo u susjednoj Bosni i Hercegovini”.
 
Takođe, Šestović će u narednim emisiji govoriti i o duhu i kulturu tog srednjeg vijeka, a kakao je rekao i o tome  koji su bili privredni resursi, na šta se država oslanjala, da li su mogli da se finansiraju sami ili su zavisili od susjednih pomenutih carstava.
 
U narednoj emisiji Šestović će govoriti o Milici Hrebeljanović.
 
“Odlučio sam da pratim istorijski redosljed i da započenm sa pričom o Milici Hrebeljanović, jer je ona prva vladarka. Vjerujem da ću uspjeti da probudim pašnju slušalaca i da će svakog narednog petka pratiti emisiju i da će ova serijal biti podjednako uspješan kao serijal emisija o crnogorskim dinatstijama”, zaključio je profesor Šestović.
 
Serijal naučno-obrazovnih radio emisija ''Trium reginarum'' emituje se u susret VI Regionalnom festival fantastične književnosti REFESTICON.
 
 
 
Autorka: Sanja Čujović
Tekst: Eldina Idrizović
Tonska realizacija: Sanida Kajević