Odabrano 29 priča za zbirku “Trium reginarum”
Žiri šestog Regionalnog festivala fantastične književnosti REFESTICON odabrao je 29 priča za zbirku “Trium reginarum”, o srednjevjekovnim vladarkama Mari Crnojević, Katarini Kosača i Milici Hrebeljanović.
Od pristiglih 45 priča iz cijelog regiona petočlani žiri je odabrao 14 autora priča iz Srbije, po šest iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine, dvije iz Hrvatske i jednu priču autora koji živi u Njemačkoj.
Predsjednik žirija, bosansko-hercegovački pisac Adnadin Jašarević, obrazlažući odluku istakao je da je broj i kvalitet priča zapravo rezultat ispravno odabrane teme, jer, kako je kazao, inspirativno je pisati o ženama koje su sastavni dio legende, etnosa, kulture naroda u regionu.
“Zbirka “Trium reginarum” ima revolucionarni koncept. Uspjeli smo da pronađemo porodične, društvene, kulturološke veze, kako bi tri značajne kraljice – crnogorsku, bosansku i srbijansku spojili u jedno djelo, kao i autore iz država iz kojih ove kraljice potiču”, podvukao je Jašarević.
Pored Jašarevića, koji je bio predsjednik, ove godine u žiriju su se našli i Blaga Žurić iz Bijelog Polja, Tihomir Jovanović iz Beograda, Mirko Grdinić iz Pazina i Šeki Musić iz Bara.
Spisak odabranih priča za zbirku “Trium reginarum”:
1. Zoran Petrović (Beograd) - TAHIRI HANUMA
2. Vanja Spirin (Zagreb) - NAJADE
3. Marijan Mašo Miljić (Podgorica) - MARINA RUŽA
4. Branislav Janković (Niš) - OPROŠTAJ
5. Aida Sečić Nezirević (Sarajevo) - PRED SMRT U RIMU
6. Miloš Mihailović (Novi Sad) - RUHO OGNJEVITO
7. Relja Antonić (Šabac) - HRASTOVINA I TAMJAN
8. Dinko Osmančević (Banja Luka) - MAJKA
9. Goran Ćurčić (Zrenjanin) - TROJEDINI MEDALJON
10. Anto Zirdum (Vitez) - UDADBENA DIPLOMACIJA
11. Tatjana Milivojčević (Sremska Mitrovica) - ZAPISANO U KRVI
12. Alma Zornić (Sarajevo) - VRIJEME JE
13. Danica Bogojević (Užice) - LJUBAV, VERA , NADA
14. Milena Stojanović (Paraćin) - KNEGINJA SANAK USNILA
15. Tamara Babić (Bajrout) - KOLIKO JE ANANASA POTREBNO DA BI SE PROMIJENILA POVIJEST
16. Dragan Popadić (Tivat) - MAJKA I KĆERKA
17. Ivan Veljković (Svilajnac) - PREPISKA
18. Mirko Tomić (Bijelo Polje) - HRONIČAR
19. Sanela Piranić (Sarajevo) - ZEMLJA ZMAJEVA
20. Mihaela Marija Perković (Zagreb) - TRI KRALJICE
21. Andrija Petković (Tivat) - MIRAZ KRALJICE KATARINE
22. Nenad Petrović (Beograd) - IZGUBLJENI LIK KKK
23. Marko Vujović (Podgorica) - TRE SORELLE
24. Balša Cvetković (Kolašin) - BOGINJA KLAUSTROFILIJE
25. Danijela Vulićević (Aranđelovac ) - BRDO BEZ ODJEKA
26. Mira Satarić (Beograd) - MILIČIN IZBOR
27. Mirnes Alispahić (Sarajevo) - KRALJICA FANTOMSKOG KRALJEVSTVA
28. Bojan Brnjoš (Zrenjanin) - STRANKINJA
29. Irena Ilić Vasiljević (Novi Sad) - OGLEDALO
Autorka: Sanja Čujović
Foto: RBP
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE