twitter

Beogradski festival Art-Anima i časopis “Književna fantastika” promovisani na VI REFESTICON-u

Beogradski festival fantastične književnosti Art-Anima i časopis “Književna fantastika”, predstavljeni su danas u okviru programa VI Regionalnog festival fantastične književnosti REFESTICON.
Sa ciljem da podstaknu adekvatnije promišljanje fantastične književnosti i da povećaju interesovanje stručne i široke javnosti za ovu vrstu literarnog stvaralaštva, entuzijasti iz Beograda odlučili su prije pet godina da pokrenu ovu manifestaciju.
Na današnjoj promociji, jedan od organizatora, Dragoljub Igrošanac kazao je da su do sada svoj cilj već ostvarili.
“To dokazuje i sve veća posjećenost našeg festivala, jer svake godine uspijevamo da okupimo veliki broj učesnika, koji govore o književnoj fantastici, njenom razvoju, društvenom uticaju i važnosti u kulturnom i umjetničkom pogledu”, kazao je Igrošanac.
On je podsjetio da je počasni gost V festivala Art Anima bio prof. dr Sava Damjanov, pisac, esejista, istoričar književnosti i redovni profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu na Odsjeku za srpsku književnost, kome je i uručena nagrada „Art-Anima“ za dugogodišnji istraživački rad u oblasti fantastike u srpskoj književnoj tradiciji.
“Među učesnicima festivala bili su i ovogodišnji dobitnik NIN-ove nagrade Dejan Atanacković, članica NIN-ovog žirija Tamara Krstić, naučni savjetnik Astronomske opservatorije u Beogradu Milan M. Ćirković, glumac i scenarista Dimitrije Vojnov, promoter nauke Slobodan Bubnjević, urednik edicije „Poetika strave“ Dejan Ognjanović, urednik u izdavačkoj kući Dereta Aleksandar Šurbatović, kao i mnogi drugi”, podsjetio je Igrošanac.
Igrošanac je danas promovisao i najnovije izdanje godišnje publikacije „Književna fantastika“ sa segmentima posvećenim proznim i teorijsko-esejističkim radovima, ogledima, intervjuima i kritičkim tekstovima, odražava aktuelni trenutak u literarnom stvaralaštvu fantastične provenijencije.


On je kazao da časopis otvara priča „KomZaj“ ovogodišnjeg dobitnika Man Buker nagrade i jednog od najpoznatijih američkih pisaca kratke priče Džordža Sondersa. Slijedi priča kojom je Naomi Kricer 2015. godine osvojila dvije prestižne nagrade za fantastičku književnost „Hugo“ i „Lokus“, a prozni blok zatvara do sada neobjavljena priča Milete Prodanovića „Zoroastrijanac u Beogradu“.
“Cjelinu posvećenu esejistici otvara prilog „Tuđinska tehnologija u SF književnosti: interpretacija između Scile i Haribde“ istaknutog srpskog astrofizičara, kosmologa i popularizatora nauke Milana M. Ćirkovića, koji u tekstu o korišćenju motiva naprednih tehnologija i njihovih artefakata u SF književnosti pokazuje da je uloga tehnoloških elemenata u naučnofantastičnom diskursu daleko veća nego što se to obično u kritičkoj literaturi prihvata. Milica Živković u eseju „Svet bogova i čudovišta: transhumanistički utopizam“ govori o upotrebi i zloupotrebi nauke, čiji je razvoj uslovljen ekonomijom i politikom, a inovacije često korišćene protiv čoveka i njegovog prirodnog okruženja. Vladislava Gordić Petković piše o simbolici duhova i krvi koje povezuje „zločin i strah, krivica i tuga, zavet i doslednost“, kako u Šekspirovim dramama, tako i u romanu Črna mati zemla Kristijana Novaka i dramama Ljubomira Simovića”, pojasno je jedan od urednika Dragoljub Igrošanac, dodajući da segment posvećen esejistici zaokružuje tekst Borisa Lazića u kome je načinjen detaljan pregled razvoja žanra fantastike u frankofonoj književnosti XX i XXI veka.
Peti broj Književne fantastike ujedno je i simbolična posveta nedavno preminuloj književnici Ursuli K. Legvin, koja je dala nemerljiv doprinos fantastičnoj književnosti prozom koja na jedinstven i neponovljiv način progovara o problemima savremenog društva i velikim temama: socijalnim, političkim, antikolonijalnim, ekološkim, rodnim i drugim značajnim pitanjima.
“O njenom stvaralaštvu pišu Darko Suvin, jedan od najznačajnijih svjetskih izučavalaca naučne fantastike i utopije i antropolog Ljiljana Gavrilović, koja se u tekstu „Vodič iz Omelasa: antropologija u glazuri od čuda“ osvrće na život Legvinove i ulogu koju je antropologija imala u njenom životu. Posvetu ovoj velikoj književnici zatvara prevod jednog od poslednjih intervjua koje je dala redakciji sajta „Los Anđeles Rivju of buks” (LA Review of Books) novembra 2017. godine”, naveo je Igrošanac.
Urednici petog broja “Književne fantastike” su Mladen Jakovljević i Dragoljub Igrošanac.