twitter

Tribina Društva ljubitelja fantastike LK: Fantastična čitaonica #59: “The Rift” Nine Alan

Poslednja Fantastična čitaonica Društva ljubitelja fantastike “Lazar Komarčić”, pred letnju pauzu, protekla je u razgovoru o delu “The Rift” Nine Alan – koje je dobilo dve nagrade prošle godine: BSFA i Red Tentacle. Ovoga puta nije “vrvelo” od posete na čitaonici – da li je tome razlog SP u fudbalu ili nešto treće, ostaje da se vidi, ali od petoro prisutnih knjigu je pročitalo samo dvoje, pa su, uglavnom, oni mudro pričali, a ostali mudro ćutali!

Na samom početku razgovora je rečeno da je “The Rift” zapravo super knjiga za priču o relevantnosti, pošto je već osvajala nagrade i ima nove nominacije, a pitanje je koliko u njoj ima fantastike. Nina Alan je, pre nje, objavila četiri zbirke priča i jedan roman, a sudeći po ocenama onih koji su knjigu pročitali u njoj definitivno ima odličnih delova, koje ukazuju na to da joj “priče” idu od ruke, ali ostaje upitno da li njena veština uspeva da se pretoči i na znatno dužu formu.

Istaknuto je da je ovo roman o “suočavanju sa nestankom člana porodice, ali i o tome koliko ljudi zapravo znaju o ljudima sa kojima žive, kao i otuđenju članova porodice”. Roman ima tri dela, govori o nestanku starije sestre iz jedne porodice, a kada se ona, puno godina kasnije, pojavi – to će otvoriti niz pitanja. Za fanove fantastike može biti interesantan drugi deo u kojoj je ispričana priča nestale osobe koja je “prošla kroz dimenzioni portal i završila na drugoj planeti”.

No, stvari neće biti tako jednostavne pošto će celu priču, pred kraj, dodatno zakomplikovati pronalaženje leša koji se gentski poklapa sa nestalom sestrom, tako da ostaje pitanje da li cela “druga planeta” i priča oko nje bila jedna velika metafora koja objašnjava njen “nestanak” sa druge strane. Mada, u celom toku postoji artefakt nesumnjivog vanzemaljskog porekla!

Na tribini je moglo da se čuje da bi zapravo ceo fantastičan elemenat mogao da se skloni iz priče i da time ona ne bi zapravo ništa mnogo izgubila, da očigledno pisci “SF-a” pokušavaju da pišu “književnost” kao da imaju problema sa time da budu više vezani za svoj žanr. No, dokle god za takvo pisanje dobijali nagrade, izgleda da postoji i opravdanje za taj potez.

Izvor: sfpisb.wordpress.com